GDK i GBP - Facebook GDK i GBP - YouTube

Nocne podróże z Andersenem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Burzeninie

Gminna Biblioteka Publiczna w Burzeninie od 11 lat zaprasza swoich młodszych czytelników do spędzenia nocy w bibliotece. To wyjątkowa okazja, by spędzić noc pełną magii, przygód, rozbudzić w dzieciach miłość do czytania, pokazać im, że nauka może być fascynująca, a literatura kryje w sobie nieskończone możliwości do odkrywania nowych światów, a wszystko to w towarzystwie bajek słynnego duńskiego pisarza H. Ch. Andersena.

19 kwietnia o godz. 18:00 w burzenińskiej bibliotece rozpoczęła się Noc z Andersenem 2024, która trwała do sobotniego poranka 20 kwietnia do godz. 7:00. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w ZS w Burzeninie przy ul. Polnej. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Były rozmowy o kosmosie, gwiazdach, wizyta w obserwatorium, gdzie udało nam się zaobserwować księżyc, łamigłówki, rebusy, krzyżówki, okulary VR do oglądania wirtualnej rzeczywistości, jak również mogliśmy podszkolić się w języku angielskim oraz poznać język niemiecki i doświadczyć ciekawych zjawisk fizyki.

Wieczór dla dzieci nocujących umilili wspaniali goście, którzy aktywnie włączyli się w nocne czytanie naszym milusińskim m.in.: Urszula Dzikowicz – nauczyciel w ZS w Burzeninie i Waszkowskiem, Małgorzata Płóciennik – Przewodnicząca Rady Gminy Burzenin, Jarosław Janiak – Wójt Gminy Burzenin oraz ks. Mateusz Paprocki – wikary burzenińskiej parafii.

Po wysłuchaniu baśni na wszystkich zgromadzonych czekała słodka niespodzianka w postaci ogromnego tortu, a także odbyły się zabawy sportowe, quiz wiedzy dotyczący znajomości twórczości Andersena, zabawy taneczne oraz inne.

Wszystkim zaproszonym Gościom z całego serca DZIĘKUJEMY za przybycie i wsparcie naszej inicjatywy! Ogromne podziękowania składamy także Nauczycielom oraz Uczniom z ZS w Burzeninie za udział, zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu!

Noc z Andersenem to więcej niż tylko noc w bibliotece, to czas pełen magii i niezapomnianych wrażeń, które zostaną na długo w pamięci każdego z nas.  

„Ludzie z pasją” – Olga Miśkiewicz

Z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu niezwykle utalentowaną mieszkankę naszej Gminy, która projektuje i tworzy biżuterię z kamieni i minerałów –  Olga Miśkiewicz.

Sztuką ręcznego robienia biżuterii Olga zajmuje się od 1,5 roku. Wcześniej bardzo interesowała się kamieniami oraz minerałami i była wierną fanką biżuterii z kamieni, którą z wielkim zachwytem, kupowała od innych twórców. Z czasem wpadła na pomysł, że fajnie by było zaprojektować i zrobić samemu. Tak zaczęła się jej przygoda z tworzeniem biżuterii. Wystarczy odrobina chęci, kreatywności, sprzętu i głowy pełnej pomysłów, by jej autorska biżuteria cieszyła oko jej samej i fanów biżuterii handmade. To co wyróżnia autorską biżuterię to jej unikatowość i fakt, że nie jest to wyrób fabryczny. Olga jest szczęśliwą mamą, która w wolnej chwili relaksuje wzrok i umysł oddając się pracy manualnej. To jej wielka pasja, która bardzo ją uspokaja i odstresowuje. Jak mówi sama rękodzielniczka – Jestem wręcz uzależniona od kupowania kolejnych kamieni. Są tak wdzięcznym „materiałem”, że każda bransoletka, czy naszyjnik z tych samych kamieni w jakiś sposób się od siebie różni, ponieważ kamienie i minerały mają to do siebie, że nie są identyczne – mówi Olga.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej placówki, by nacieszyć oko tymi cudownościami oraz do obejrzenia biżuterii na Instagramie i Facebooku, gdzie znajdziecie Państwo jej prace pod nazwą „Kamyczek na Sznureczku”.

Wernisaż Ewy Jeziorskiej – Karwowskiej

Sala OSP w Burzeninie w dniu 4 kwietnia 2024 roku zamieniła się w prawdziwą galerię sztuki w której można było obejrzeć wystawę mającą charakter przeglądowy prac graficznych z lat 80 i 90 oraz malarskich powstałych po 2017 roku Ewy Jeziorskiej – Karwowskiej.

Artystka – plastyk urodziła się w pobliskiej Ligocie, do szkoły podstawowej uczęszczała w Burzeninie, a edukację na poziomie średnim ukończyła w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Studia odbyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Lublinie. Dyplom uzyskała w 1981 r. z grafiki warsztatowej. W 2013 r. ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uprawia linoryt, drzeworyt, grafikę i malarstwo. – Moja twórczość krąży wokół problemów poszukiwania reguł, decydujących o wizualnej stronie rzeczywistości. Zachwyca mnie i zadziwia otaczający świat przyrody, struktury traw, liści, bogactwo form mikro i makro świata. Widzę zbieżność między formami kropli deszczu na szybie i układem gwiazd na niebie. W przyrodzie nawet procesy przemijania przybierają piękną formę, ale wolałabym, żeby procesy przemijania dotyczyły mikro przyrody a nie globalnych ekosystemów – mówi artystka. Od roku 2000 jest współzałożycielem i wicedyrektorem Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Prezentowane prace były wystawiane w Nowym Yorku, Paryżu, Darmstad, jak również na wielu wystawach w Polsce.

W 2015 r. z inicjatywy Ewy Jeziorskiej – Karwowskiej w GDK w Burzeninie odbył się wernisaż dokumentacji prac dyplomowych absolwentów Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania im. Stanisława Wyspiańskiego o specjalności: dekorowanie wnętrz, projektowanie ubioru, fotografia, projektowanie graficzne, techniki malarskie i pozłotnicze, szkło artystyczne i witraż, stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku, scenografia.

Spotkanie z archeologiem Zbigniewem Lechowiczem

W Gminnym Domu Kultury w Burzeninie w dniu 3 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Lechowiczem – archeologiem, byłym pracownikiem Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Łodzi, specjalizującym się w archeologii historycznej, badaniach obiektów architektonicznych i zespołów urbanistycznych, wieloletnim badaczem przeszłości Ziem Polski.

Tematem spotkania był „Burzenin i region w świetle badań archeologicznych. Stan badań i perspektywy poznawcze”. Jest autorem wielu książek i publikacji historycznych. Podczas spotkania dr Lechowicz zaprezentował prezentację multimedialną wraz z wynikami swoich badań archeologicznych na terenie gminy Burzenin, opowiedział o odkrytych znaleziskach oraz przypomniał podstawowe daty z historii Burzenina i parafii.

W spotkaniu udział wzięła młodzież z ZS w Burzeninie i Waszkowskiem oraz zainteresowani tematem mieszkańcy gminy.

XIV edycja Sieradzkich Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych 2024

Świąteczne smakołyki w tym jajka w roli głównej, wędliny, mazurki, serniki oraz palmy i wielkanocne stroiki można było oglądać, degustować i kupować podczas XIV Sieradzkich Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych zorganizowanych 23 marca br. z inicjatywy starosty sieradzkiego przy współudziale Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz gmin z terenu powiatu sieradzkiego.

W tym roku naszą gminę reprezentowały Członkinie KGW Strumiany i Antonin. Panie przygotowały wiele świątecznych smakołyków w tym baby, ciasta, szynki, białą kiełbasę, pasztet, szynkę, świeżo utarty chrzan, chlebek, zakwas żuru, bigos, itp. Odwiedzających stoiska mieszkańców powiatu sieradzkiego, częstowały ciastem, faszerowanymi jajkami oraz mięsiwem w różnorodnych postaciach i wiele innych produktów. Gospodynie zadbały również o wystrój stołów, przygotowując przeróżne świąteczne ozdoby rękodzielnicze w tym m.in. palemki wielkanocne.

Impreza ma na celu pokazanie tradycji, obrzędów i obyczajów wielkanocnych kultywowanych na Ziemi Sieradzkiej.

Seniorzy świętowali Dzień Kobiet

Zarząd Koła Emerytów i Rencistów w Burzeninie w dniu 5 marca 2024 roku zorganizował spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

Wszystkich zgromadzonych przywitały Panie z zarządu Koła Emerytów i Rencistów Przewodnicząca – Grzesława Kępińska oraz Zastępca – Zofia Pertkiewicz. Na uroczystość przybył także Zastępca Wójta Gminy Burzenin Arkadiusz Słupiński, który w imieniu Wójta Jarosława Janiaka oraz własnym złożył życzenia i każdej Pani wręczył symbolicznego kwiatka, jak również przygotował niespodziankę w formie pysznego tortu. Do życzeń dołączyła się również Dyrektor GBP i GDK w Burzeninie Katarzyna Kozieł oraz Barbara Motycka Przedstawiciel Okręgowego Związku Emerytów i Rencistów w Sieradzu.

W organizowanej przez Koło uroczystości udział wzięło około 50 osób. Spotkanie  było znakomitą okazją nie tylko do uczczenia Dnia Kobiet, ale także do wspólnego bycia razem, miłego spędzenia popołudnia w atmosferze sprzyjającej przyjacielskim rozmowom.

Dzień Kobiet z KGW

Kobiety to nie tylko serce domu ale także lokalnej społeczności. Aktywność Pań, jak również rola jaką pełnią w naszej społeczności jest bardzo ważna, zasługuje na uznanie i ma wpływ na oblicze naszej gminy. Dlatego w Gminie Burzenin tradycyjnie już po raz szósty, odbyła się impreza z okazji Dnia Kobiet, zorganizowana przez Gminny Dom Kultury w Burzeninie oraz Wójta Gminy Burzenin Jarosława Janiaka.

Zabawa odbyła się 2 lutego 2024 roku w sali OSP Burzenin. Ponad 100 Pań bawiło się niemalże do białego rana przy oprawie muzycznej jaką zapewnił DJ Robert, a stoły uginały się od pyszności. Nie zabrakło również pięknych życzeń i słów uznania skierowanych do Pań od Wójta Gminy Burzenin Jarosława Janiaka, jak również Radnego Powiatu Sieradzkiego Marka Płóciennika. Zgromadzeni wznieśli symboliczną lampką szampana toast, a Panowie odśpiewali chóralne „Sto lat!”. Następnie Dyrektor GDK i GBP w Burzeninie Katarzyna Kozieł zaprosiła na uroczysty obiad i rozpoczęła się fantastyczna zabawa.

Gwiazdą wieczoru był najbardziej znany sobowtór ikony polskiej piosenki Maryli Rodowicz – Druga Maryla. Podobny wygląd oraz głos spowodował, że już po paru minutach koncertu nasza widownia „kupiła” Drugą Marylę prawie jak prawdziwą. Po koncercie, który przyniósł wiele pozytywnych emocji, przyszedł czas na słodki upominek w formie tortu, który został podzielony przez Wójta i rozczęstowany wśród naszych Pań i Gości. Dalsza część wieczoru upłynęła w miłej atmosferze i w rytmie doskonałej zabawy.