GDK i GBP - Facebook GDK i GBP - YouTube

Wernisaż Ewy Jeziorskiej – Karwowskiej

Sala OSP w Burzeninie w dniu 4 kwietnia 2024 roku zamieniła się w prawdziwą galerię sztuki w której można było obejrzeć wystawę mającą charakter przeglądowy prac graficznych z lat 80 i 90 oraz malarskich powstałych po 2017 roku Ewy Jeziorskiej – Karwowskiej.

Artystka – plastyk urodziła się w pobliskiej Ligocie, do szkoły podstawowej uczęszczała w Burzeninie, a edukację na poziomie średnim ukończyła w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Studia odbyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Lublinie. Dyplom uzyskała w 1981 r. z grafiki warsztatowej. W 2013 r. ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uprawia linoryt, drzeworyt, grafikę i malarstwo. – Moja twórczość krąży wokół problemów poszukiwania reguł, decydujących o wizualnej stronie rzeczywistości. Zachwyca mnie i zadziwia otaczający świat przyrody, struktury traw, liści, bogactwo form mikro i makro świata. Widzę zbieżność między formami kropli deszczu na szybie i układem gwiazd na niebie. W przyrodzie nawet procesy przemijania przybierają piękną formę, ale wolałabym, żeby procesy przemijania dotyczyły mikro przyrody a nie globalnych ekosystemów – mówi artystka. Od roku 2000 jest współzałożycielem i wicedyrektorem Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Prezentowane prace były wystawiane w Nowym Yorku, Paryżu, Darmstad, jak również na wielu wystawach w Polsce.

W 2015 r. z inicjatywy Ewy Jeziorskiej – Karwowskiej w GDK w Burzeninie odbył się wernisaż dokumentacji prac dyplomowych absolwentów Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania im. Stanisława Wyspiańskiego o specjalności: dekorowanie wnętrz, projektowanie ubioru, fotografia, projektowanie graficzne, techniki malarskie i pozłotnicze, szkło artystyczne i witraż, stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku, scenografia.