GDK i GBP - Facebook GDK i GBP - YouTube

Koncert ukraińsko-polski  „Niech połączy nas muzyka”

W dniu 20 marca 2022 roku w niedzielne popołudnie odbył się koncert pn. „Niech połączy nas muzyka”, który był wyjątkowy, tak jak wyjątkowi byli artyści, którzy tego dnia wystąpili na deskach Gminnego Domu Kultury w Burzeninie. Podczas koncertu uczczono minutą ciszy pamięć bohaterów walczących o wolność Ukrainy.

Koncert powstał z inicjatywy obywateli Ukrainy, dzieci, młodzieży oraz ich matek, którzy z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, musieli uciekać ze swojego ojczystego kraju, zostawiając swoich mężów, braci, znajomych, przyjaciół, swoje domy, mieszkania,  pracę – cały dorobek swojego życia i przyjechali do Polski. Tu w Gminie Burzenin, dzięki przychylności wielu osób, znaleźli schronienie i spokój. Jesteśmy pełni dumy patrząc na Ukrainę i na to, jak ludzie na świecie potrafią się jednoczyć, jak potrafią walczyć. Duma rozpiera nas jeszcze mocniej, kiedy patrzymy na nas Polaków, którzy w tym trudnym czasie wspierają, pomagają i solidaryzują się z naszymi wschodnimi sąsiadami – to jest przykład naszej polskiej gościnności, która w małym bądź w większym stopniu, gości w każdym z nas.

Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć niezwykle wzruszające piosenki o Ukrainie oraz ukraińskie pieśni ludowe w wykonaniu mieszkańców Ukrainy, przebywających na terenie Gminy Burzenin, jak również solistów wśród których znalazła się Jana, Tatiana i Anna Melnichuk, która oprócz śpiewu urzekła przepiękną grą na skrzypcach. Zgromadzona publiczność nagrodziła gromkimi brawami również Ilyę Melnichuka, który zagrał na flecie. Po raz kolejny udowodniono, że muzyka jest uniwersalnym językiem ludzkości, gdyż wyraża uczucia i myśli bez względu na język, którym się posługujemy. Jest najlepszą towarzyszką dla tych, którzy cierpią.

W drugiej połowie koncertu specjalnie dla ukraińskich przyjaciół wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, pod batutą kapelmistrza Rafała Stefaniaka, działająca przy Gminnym Domu Kultury w Burzeninie, która została nagrodzona licznymi oklaskami.

Na koniec koncertu głos zabrał Wójt Gminy Burzenin Jarosław Janiak, który podziękował wszystkim artystom oraz Przewodnicząca Rady Gminy Burzenin Małgorzata Płóciennik, która w imieniu Rady Gminy przekazała na ręce Olesy Melnichuk słodkie upominki. O przepiękną scenerię zadbały dzieci, uczestniczące w zajęciach plastycznych odbywających się w GDK, które wykonały cudne obrazki specjalnie na tę okazję.

Wielką radość sprawiła naszym ukraińskim przyjaciołom publiczność, która przy akompaniamencie Tomasza Pawlaka, zupełnie spontanicznie na sam koniec koncertu, zaśpiewała utwór „Hej sokoły”.