GDK i GBP - Facebook GDK i GBP - YouTube

Wystawa Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki

Gminna Biblioteka Publiczna w Burzeninie zaprasza do odwiedzenia wystawy, która powstała z okazji 30-lecia Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Wystawa składa się z 10 tablic tematycznych, przedstawiających walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Parku.

Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki utworzono 14 września 1989 roku. Leży on w województwie łódzkim, na południowy wschód od Sieradza w obrębie gmin: Widawa, Konopnica, Burzenin, Zapolice, Sieradz, Sędziejowice, Ostrówek, Rusiec i Zduńska Wola. Powierzchnia parku wynosi 25.330 ha z czego 17% przypada na Gminę Burzenin. Siedziba oddziału terenowego Parku znajduje się w Sieradzu.

Przedmiotem ochrony są doliny Warty, Widawki i ich dopływów wraz z otoczeniem, a także towarzysząca tym obszarom naturalna szata roślinna. W centralnej części parku znajduje się interesujący węzeł hydrograficzny, który tworzą zbiegające się rzeki Widawka, Grabia i Nieciecz.

Obszar parku wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu, zwłaszcza malowniczymi przełomami Warty, gdzie wysokości względne stoków doliny dochodzą do 45 metrów a na powierzchni ukazują się stare utwory wapienne.