GDK i GBP - Facebook GDK i GBP - YouTube

Narodowe Czytanie 2020

„Balladyna” Juliusza Słowackiego
lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

 

Wspólne czytanie utworu odbędzie się w sobotę 5 września 2020 roku.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Prezydent skierował specjalne przesłanie, które zachęca do udziału w akcji.

Gminna Biblioteka Publiczna w Burzenie także zachęca wszystkich Państwa do włączenia się i współtworzenia akcji Narodowego Czytania. W tym wyjątkowo trudnym czasie podejmijmy wspólne wyzwanie wzajemnego inspirowania się i sięgania po „Balladynę” oraz inne utwory tego najwybitniejszego polskiego poety o wielkim talencie i równie wielkich ambicjach. Nasze odkrycia, wnioski i przeżycia z lektury spróbujmy przenieść  na młodsze pokolenie. Niech historia życia Juliusza od narodzin aż po śmierć, jego twórczość, sukcesy, niepowodzenia, nieszczęśliwe miłości i inne wątki, zapiszą się na zawsze w naszych sercach.

Mamy nadzieję, że twórczość Juliusza Słowackiego we wszystkich ożywi dumę z naszego narodowego wieszcza oraz przyniesie wiele satysfakcji czytelniczej i radości.

 Link do utworu