GDK i GBP - Facebook GDK i GBP - YouTube

Spotkanie autorskie z Michałem Książkiem

      8 listopada 2013 r. gościem specjalnym Gminnej  Biblioteki Publicznej w Burzeninie był Michał Książek – sieradzanin, z wykształcenia ornitolog i kulturoznawca. Spotkanie miało na celu promocję jego debiutanckiej książki zatytułowanej „Jakuck: słownik miejsca”. Autor zabrał nas w wirtualną podróż po zimnej Syberii.
      Wszystko zaczęło się od młodzieńczej fascynacji Sieroszewskim. Na półkach w domu rodzinnym autora, stały jego dzieła, które czytał jako dziecko. Po latach, ta literacka fascynacja zaprowadziła go właśnie tam do Jakucji.
      „Jakuck” to książka w której opisuje miejsca, przyrodę, codzienność, wyprawy, opowiada o jej mieszkańcach, ich obyczajach, kulturze i życiu. Pisze o tym, jaki wpływ na ich egzystencję ma niemal wieczna zima. Uświadamia nam, że Jakucja to nie tylko Jakuci, ale także Eweni, Ewenkowie, Czukcze i inni. Ale przede wszystkim sprawia, że Jakuck, Jakucja, Jakuci przestają być pustymi nazwami i zyskują nowe znaczenie. Już nie są białą plamą na mapie, a miejscem konkretnym, oddalonym od nas tysiące kilometrów.
      To książka, która wyrasta z pasji, z fascynacji miejscem, jego kulturą, językiem, przeszłością, dniem dzisiejszym, przyrodą i wreszcie zamieszkującymi go ludźmi. Brak w niej miejsca na zajmowanie się polityką.
      Podróżnik mieszka w Polsce, a pomieszkuje w Rosji, gdzie pracuje jako przewodnik syberyjski. Jego relacje z podróży po Syberii i Jakucji, możemy znaleźć na stronach „Polityki”, „Newsweeka”, „Przeglądu”, ale także w „Twórczości” i „Rzeczypospolitej”.

joomplu:343 joomplu:352
joomplu:344 joomplu:345
joomplu:346 joomplu:347
joomplu:348 joomplu:349
joomplu:350 joomplu:351