GDK i GBP - Facebook GDK i GBP - YouTube

Mażoretki „Akcent”

W 2011 r. zawiązała się formacja marszowo-taneczna, skupiająca młode dziewczęta w ramach projektu „Jesteśmy wśród Was – zakup strojów dla orkiestry i grupy mażoretek oraz warsztaty związane z kulturą i tradycją, zakończone imprezą promocyjną”. Instruktorem mażoretek jest Anna Gronowska. Grupę Mażoretek na początku swojego istnienia tworzyło 12 dziewcząt, obecnie grupa liczy 8 osób. Zajęcia dla mażoretek odbywają się w Gminnym Domu Kultury w Burzeninie w każda sobotę.

Młode dziewczyny, które decydują się na bycie mażoretką muszą pamiętać, że aby stworzyć grupę prezentującą doskonały, spójny, dynamiczny i zgrany występ, muszą wiele poświęcić. Jednakże uczestnictwo w warsztatach, występ przed publicznością i odniesiony sukces, rekompensuje wszelkie trudne wybory. Mażoretki muszą posiadać poczucie rytmu, dobrą prezencję, zdolności taneczne, aktorskie oraz manualne, a także zwinność i pewność siebie. Ważnym elementem pokazu jest krok marszowy, oraz sposób prowadzenia pałeczki. Nieodłącznym walorem artystycznym jest strój, zachwycający formą, barwą oraz pomysłowością. Dzięki zgraniu i precyzji ruchów, nawet proste elementy pokazu stają się niezwykle widowiskowe.

Mażoretki po raz pierwszy wystąpiły podczas XIII Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Sieradzkiego w Burzeninie. Biorą udział w uroczystościach gminnych i poza lokalnych, często towarzysząc występom Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Burzenina.